Musik av 117 kvinnor på 24 tim

q2music_1Radiokanalen Q2 Music/WQXR New York ägnade ett dygns sändningar åt musik av mer eller mindre kända kvinnliga tonsättare, de flesta levande. På 24 timmar presenterades musik av 117 kvinnliga kompositörer. Flera från Island och Estland, men även fyra svenska kvinnliga tonsättare: Britta Byström, Karin Rehnqvist, Susanne Rosenberg och Mirjam Tally.

Sändes den 24/9 2015, med repris den 26/9 2015.

 

Här är den imponerande spellistan:

Anthracite Fields – Julia Wolfe
Conrad’s Seven Islands– Lidia Zielinska
Constellations – Kirsten Broberg
Night Ferry – Anna Clyne
Vicissitudes No. 1 – Du Yun
Patchwork – Laurie Spiegel
A Poem of Memory – Polina Nazaykinskaya
Pale as Centuries – Sarah Kirkland Snider
Chu dal – Santa Ratniece
…Mirondo Multiplo… – Olga Neuwirth
Music of the Spheres – Johanna M. Beyer
Calligraphie abstraite – Santa Buss
Against the Common Good – Theresa Wong
From Beacon to Beacon – Hafdis Bjarnadottir
Graffiti – Unsuk Chin
Cicada Shell – Arlene Sierra
Songbird Suite – Susie Ibarra
Tooth and Nail – Missy Mazzoli
Tomorrow Sharpened – Caroline Mallonee
Uscirmi di Braccia – Suzanne Farrin
Daged Goods: IV. Eleventh Hour – Roshanne Etezady
Body Maps – Paola Prestini
Webster’s Spin – Ann South
Light Seeking Light – Gundega Smite
In the Light of Air – Anna Thorvaldsdottir
IFeathers – Poppy Ackroyd
Trio for Clarinet, Violin, and Piano – Galina Ustvolskaya
Insight – Dobrinka Tabakova
Ewige Ruhe (Eternal Peace) – Polina Medyulyanova
The Winds of Heaven – Sarah Hopkins/Alan Lb
The Heart’s Ear – Liza Lim
Meadowlark – Tawnie Olson
Hymn No. 1 (For Bertha) – Michelle Kinney
A la Par (1986) – Tania Leon
Pauline’s Solo – Pauline Oliveros
Bombs of Beirut – Mary Kouyoumdjian
Kilter – Mary Ellen Childs
R – Nicole Lizee
Dream of a Hundred Flowers – Man Fang
Wordless Creatures – Julia Adolphe
Dervish – Errollyn Wallen
Shadowing – Hye Kyung Lee
Orion – Kaija Saariaho
StreetSong – Ailis Ni Riain
Ansa – Yerrill Garbus
Greezy – Mica Levi
Soie – Lotta Wennakoski
O viridissima virga – Bora Yoon
Naste – Annea Lockwood
Forbidden Planet: Love At The Swimming Hole – Louis & Bebe Barron
Birds and Shadows – Mirjam Tally
Till Ängeln med de brinnande händerna – Karin Rehnqvist
Memory Drew Her Portrait – Julia Holter
Tides – Jane Antonia Cornish
Flux – Mei-Fang Lin
Golden – Jocelyn Morlock
Out of the woods, into the zoo – Jennifer Eberhardt
The Return – Indra Rise
String Quartet, ”1931” – Ruth Crawford Seeger
Extinction des choses vues – Helena Tulve
2 Circles – Hildur Gudnadottir
Vestigia Flmae – Nina C. Young
Lux Aeterna – Britta Byström
Sorrowful Serenades (Three Songs for the Dying Sea) – Maija Einfelde
Legend of Sigh: Concerto for Cello and Electronics – Gity Razaz
IWolf Chaser – Eve Beglarian
A Whistle, A Tune, A Macaroon – Shara Worden
Tongue of Thorns – Lainie Fefferman
aeiou – Katherine Balch
The Chasm and the Cliff – Leaha Maria Villarreal
Prayers for Wind – Elizabeth Lim
Goldenrod – Eleonor Sandresky
Supercollider – Christine Southworth
Thinking Real Hard – Lesley Flanigan
Inni – Musica da Cara – Thuridur Jonsdottir
Selections from ”Trojan Women” – Eleni Karaindrou
Winter Sun – Daina Molvika
Run-On Sentence of the Pavement – Paula Matthusen
Hilos (Threads) – Gabriela Lena Frank
One Hundred Years Old Rain (The Se River Twice) – Okkyung Lee
Cyclicality – Odeya Nini
Mercy: Urban March – Meredith Monk
Muistin pitka jyrina – Riikka Talvitie
Moth Sketches – Hannah Lash
The Animal After Whom Other Animals Are Ned – Zosha Di Castri
Sextet Uno (excerpt) – Gráinne Mulvey
Piano Concerto, ”Drescapes” – Vivian Fung
Apsheron Quintet – Franghiz Ali-Zadeh
How Bright the Darkness – Luna Pearl Woolf
Caught in Treetops – Charlotte Bray
Mouthpiece IX – Erin Gee
Four Pieces About Water – Emily Doolittle
Sonata – Sofia Gubaidulina
Impressions: Suite for Chamber Orchestra – Clarice Assad
East – Clare Connors
Tralala – Christina Courtin
Abraxas – Chris Lastovicka
Inscriptions – Shulit Ran
Witraze – Barbara Kaszuba
Rustic Scene – Barbara Harbach
Pirouette on a Moon Slivery – Amy Beth Kirsten
Marimba Concerto – Alexis Alrich
From Subterranea – Angelique Poteat
Deep – Alex Shapiro
Piano Concerto – Joan Tower
Necklace – Adina Dumitrescu
Clio – Sylvie Courvoisier
En la mar hai una torre – Betty Olivero
Concerto for Trumpet and Five Players – Ellen Taaffe Zwilich
Cr Jin Quotient – Annie Gosfield
Bucknerian for Voice, Violin and Computer – Mari Kimura
Zaka – Jennifer Higdon
Sustenance Variations – Orianna Webb
Clockworking – Maria Huld Markan Sigfusdottir
Alma de güije – Ileana Pérez Velázquez
Pust – Susanne Rosenberg
Quiet is Pink, Noisy is Blue – Angelica Negron