Premiere 2016

Uruppföranden

 

Söndag 4 december 2016 Hjorthagens kyrka, Stockholm

Ulrika Emanuelsson – Gravity of life
3soli, SATB choir, prep piano
Hjorthagens motettkör, Operaimprovisatörerna & Gregor Bergman(pf)

Lördag 3 december 2016 Inter Arts Center, Malmö

Martina Tomner – Thanatos
vc,, kl, blf, sop
Simon Bång, Niclas Gustafsson, Ida Höög, Agnes Wästfelt

Lördag 3 december 2016 Espace Toots, Bryssel

Krystyna Pettersson – Cantilena d’amore 
for violoncello and piano
Johannes Burghof(vlc), Mamia Akhviediani(pf)

Söndag 27 november 2016 • Varberg

Maria Löfberg – Fridsfursten
För blandad kör med ackompanjemang
Varbergs Motettkör, dir Christina Wide

Fredag 25 november 2016 • Gävle Konserthus, Gävle

Madeleine Isaksson – Bridges
for brass, timpani and percussion
Gävle Symfoniorkester

Fredag 11 november 2016 Växjö konserthus, Växjö

Britta Byström – Games For Souls
för violin och stråkorkester 
Malin Broman och Musica Vitae

Onsdag 9 november 2016 Bonniers Konsthall, Stockholm

Lina Järnegard – Fem rum
f pf, vl, vla, vlc
Ensemble Makadam

Lördag 29 oktober 2016 Osnabrück castle, Osnabrück

Ulrika Emanuelsson – Arctic Elements
Kör: SSAA
Arctic Light

Lördag 29 oktober 2016 Kulturhuset (Festival Signal), Bollnäs

Mirjam Tally – Color longing
för brasskvintett
Stockholm Chamber Brass

Lisa Streich – Enuma Elish
Wind band
Tom Poulson(tr), Mike Svoboda(trb), Sebastiaan Kemner(trb), Ruben Durá(tu), musiker ur Gävle Symfoniorkester, dir Ivan Meylemans

Fredag 28 oktober 2016 Kungl Operan, Stockholm

Britta Byström – Fanfare für die Verwandlung
Orkester
Kungl Hovkapellet

Söndag 17 oktober 2016 Boulevardteatern, Stockholm

Kristina Forsman – MÖTE MED FÖRHINDER – längtans tango
Kammaropera
baryton, sopran, ackordeon, kontrabas

Onsdag 16 oktober 2016 Enskede kyrka, Stockholm

Karin Höghielm – Agnus Dei 
för blandad kör dedicerat till Markuskyrkans Kammarkör under ledning av Eva Karpe

Tisdag 15 oktober 2016 konserthuset, Kristianstad

Ulrika Emanuelsson – Resor över vatten/ Nalle på turné MSO 
Klarinett och Oud
Ali Sabah och Natalie Ericsson

Söndag 13 oktober 2016   Katarina kyrka, Stockholm

Karin Höghielm – Upon the path of dreams 
för 6-stämmig manskör. Text av Ono no Komachi
Katarina Manskör under ledning av Lars-Ewe Nilsson

Lördag 8 oktober 2016   GEIGER-festivalen, Göteborg

Bára Gísladottírs – Vöxtur
särskilt komponerat för Stensöta (violin & marimba)
Karin Wiberg, Ellen Sjö Sander

Torsdag 6 oktober 2016 Tonhallen, Sundsvall

Marie Samuelsson – Eroseffekt och solidaritet
Nordiska Kammarorkestern, Sarah Ioannides dir

Söndag 2 oktober 2016 Hässelby Villastads kyrka, Hässelby

Krystyna Pettersson – Ett konsertstycke från förfluten tid
pianokonsert med saxofonkvartett
Dorota Żarowiecka – piano, Matias Karlsen – sopransaxofon, Jörgen Pettersson – alltsaxofon, Leif Karlborg – tenorsaxofon, Linn Persson – barytonsaxofon.

Krystyna Pettersson – Reflexion
saxofonkvartett
Matias Karlsen – sopransaxofon, Jörgen Pettersson – alltsaxofon, Leif Karlborg – tenorsaxofon, Linn Persson – barytonsaxofon.
Stockholms Saxophone Quartet

Torsdag 29 september 2016 • Uppsala Domkyrka, Uppsala

Anna-Karin Klockar – Till dig, ur  Två sånger om kärlek
för damkör med texter av Karin Boye
La Cappella under ledning av Tony Margeta.

Tisdag 20 september 2016 • Philharmonic Hall, St. Petersburg

Farangis Nurulla-Khoja – L’infini de l’instante
Orkester
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra, dir Arkady Steinlucht

Måndag 19 september 2016 • Buenos Aires

Anna-Lena Laurin – Tide
for Mezzo soprano, fl, cl, pf, vl, vlc
Grupo Encuentros

Söndag 18 september 2016 • Open Days, Aalborg

Britta Byström – Volley
for flute , violins
Duo Gelland

Fredag 16 september 2016 • Dokkhuset, Trondheim

Karin Rehnqvist – In orbit – a moving quartet / I banor – en kvartett i rörelse  
for fl, cl, pf, vl, vlc
Alpaca Ensemble

Torsdag 15 september 2016 • gruvkyrkan, Falun

Anna-Karin Klockar – När barnen mister mor och far
                                    Skogen sjunger

för stråkkvartett och sång
Sofia Sandén, sång och stråkkvartett ur Dalasinfoniettan

Onsdag 6 juli 2016 • Åmåls kyrka, Åmål

Corinne von Dardel – Tango Ratonero
violin, kontrabas och piano. Min trio vid namn
Trio Vråk

Torsdag 30 juni 2016 • Nordic Song Festival, Hudiksvall

Anna-Lena Laurin – Gefion och Gylfe

för sopran, bas, blandad kör och piano
Gitta-Maria Sjöberg, kören MPIRI, Erik Jakobsson, piano

Lördag 14 maj 2016 • Missionskyrkan, Uppsala

Anna-Karin Klockar – Speeches
Verk i tre satser för blandad kör
Allmänna Sången under ledning av Maria Goundorina

Lördag 16 april 2016 • Wisby Strand, Visby

Martina Tomner – Dance of Destruction and Creation
for symphonic wind orchestra
GotlandsMusikens Blåsorkester and Östgöta Blåsarsymfoniker, conducted by Bo Wannefors

Lördag 16 april 2016 • Chapelle historique du Bon-Pasteur, Montreal

Farangis Nurulla – Anoru-Bodom

for Flute, Clarinette, Percu, Piano, Vln, Viola, Cello, Cb
Chamber ensemble ”Transmission”

Fredag 15 april 2016 • Estonia Concert Hall, Tallinn

Mirjam Tally – Erosion

for amplified cello, symphony orchestra and electronics
Leho Karin (cello), Estonian National Symphony Orchestra, Anu Tali, dir.

Torsdag 7 april 2016 • De Geerhallen, Norrköping

Lisa Streich – Augenlieder

for prepared guitar & orchestra
Milos Karadaglic, Norrköpings Symfoniorkester, Michael Francis, dir.

Tisdag 22 mars 2016 • Gävle Teater

Jenny Hettne – Gesång

för röst och slagverk
Duo Ego (Monica Danielson, sång, Per Sjögren, slagverk)

Torsdag 17 mars 2016 • Studio Acusticum, Konserthuset, Piteå

Ida Lundén, Lisa Ullén, Mattias Petersson, Jan Sandström, Daniel Hjort – Goldberg 1.5

för blockflöjter och orgel
duo Kondens (My Eklund, blockflöjter och Lisa Oscarsson, orgel)

Fredag 11 mars 2016 • Berwaldhallen, Stockholm

Marie Samuelsson – Afrodite : Fragment ur Sapfo. Kärlekstrilogi nr 1 

för mezzo/alt och orkester
Katija Dragojevic, Sveriges Radios Symfoniorkester, Daniel Blendulf, dir.

Tisdag 8 mars 2016 • Auditorium Pollini, Padua

Micaela Hoppe – Blå berg skimrar i motljus / Blue mountains shimmer in backlight

för klarinett och stråkorkester
I Solisti Veneti, Claudio Scimone, dir.

Lördag 5 mars 2016 • Hesselby Slott, Stockholm

Rosanna Gunnarson – Offshore winds

för blåskvintett, basklarinett och tape
Arméns Musikkårs Blåsarkvintett, Caroline Svensson, basklarinett

Fredag 4 mars 2016 • Hesselby Slott, Stockholm

Kristin Boussard – Baychimo

för klarinett, fagott, horn, trumpet, kontrabas
Kristian Möller, klarinett, Johan Gillemyr, fagott, Emma Enebjörk, valthorn, Peter Kubik, trumpet, Walter McTigert, kontrabas

Onsdag 2 mars 2016 • Hesselby Slott, Stockholm

Marie Samuelsson – Förnimmelser

septett för klarinett, fagott, horn, violin, viola, cello, kontrabas
Ellen Ivansson, klarinett, Daniel Handsworth, fagott, Dennis Vasiliev, valthorn, Anders Inge, violin, Ylvali Zilliacus, viola, Anja Inge, cello, Walter McTigert, kontrabas

Lördag 30 januari 2016 • Norðurljós hall, Harpa, Reykjavik

Mirjam Tally – Warm life at the foot of the iceberg

för cembalo, violin, viola, cello
Nordic Affect

Lördag 30 januari 2016 • Folkärna kyrka, Avesta

Lene Kristjansen Edström – Havets doft

för sopran, trumpet, orgel
Text: Lene Kristjansen Edström
Heléne Thunberg, sång, Kristina Hammarström, trumpet, Irina Levgran, orgel

Torsdag 28 januari 2016 • Västerås Konserthus

Molly Kien – Song of Britomartis 

for solo harp & orchestra
Västerås Sinfonietta, Anna-Maria Helsing, dir.

Lördag 16 januari 2016 • Maria kyrka, Jakobsberg

Micaela Hoppe – Solo för ensam violin

för violin
Lars Audun Hadland, violin